Miniony Tydzień: AJC, CEE Innovator Summit, Wolves Summit i inne, małe sukcesy

To był dobry i ważny tydzień. Po pierwsze odbyły się trzy duże imprezy (na tylu byłem a może było więcej) – pierwsza to otwarcie biura AJC w Warszawie – jednej z najstarszych i najbardziej cenionych organizacji żydowskich na świecie. Impreza odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Davida Harrisa – dyrektora wykonawczego AJC, na co dzień urzędującego w Nowym Jorku, poznałem kilka lat temu, a wszystko dzięki programowi liderskiemu Fundacji Forum Dialogu oraz jej szefowi, prywatnie mojemu przyjacielowi – Andrzejowi Folwarcznemu. To było jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu – jak to się dzisiaj mówi „game changer”. Andrzej był w poniedziałek jednym z bohaterów wieczoru – otrzymał od AJC nagrodę Jana Karskiego – nikt z obecnych nie miał wątpliwości, że właśnie jemu się ta nagroda należała. Ale oprócz niego i wielu moich koleżanek, kolegów i przyjaciół w otwarciu wzięło wielu znakomitych gości – m.in. Naczelny Rabin Michael Schudrich, Vaira Vīķe-Freiberga czy Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. List w imieniu Prezydenta RP odczytał Minister Wojciech Kolarski. Było naprawdę dostojnie. A wszystko to m.in. dzięki Agnieszce Markiewicz – byłej Dyrektorce Forum Dialogu – wielkie gratulacje.

Kolejną wielką imprezą było CEE Innovator Summit – spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Tematem były oczywiście… INNOWACJE. Poziom konferencji był niesamowicie wysoki tym większe gratulacje należą się Elizie Kruczkowskiej z Polskiego Funduszu Rozwoju, że to wszystko dopięła – duża rzecz w krótkim czasie – brawo. Niestety – pierwszego dnia byłem na otwarciu biura AJC – dlatego też nie mogłem być na pierwszym dniu konferencji w Arkadach Kubickiego, ale jak słyszałem – impreza była wyborna. Na odnotowanie zasługują dwie prezentacje opisujące współpracę firm małych i dużych – duże firmy reprezentowało KGHM Cuprum i Bank PKO BP. A firmy małe – to projekt Oskara Zięty – pompowany metal oraz Zencard – zajmujący się marketingiem transakcyjnym. Oba projekty prowadzą moi znajomi – w KGHM Cuprum – Piotr Czekierda – wrocławska legenda – twórca cydru Meli Melum, lider, prywatnie bardzo sympatyczny facet – poznaliśmy się w Łodzi na konferencji Koalicji na rzecz Polskich Innowacji i okazało się, że mamy mnóstwo znajomych – m.in. w Szkole Liderów. Równie sympatyczny jak Piotr jest Grzegorz Pawlicki, z którym poznałem w zeszłym roku na Kongresie 590. Piotr mówił, że od mniej więcej roku pracuje nad fantastycznym projektem, o którym niewiele może powiedzieć. Dzisiaj nie musi nic już mówić, bo wszyscy wiemy, że chodziło o Zencard. Panowie – gratuluję!

Drugiego dnia CEE Inventor Summit było kilka fantastycznych wystąpień – trzy, które napewno trzeba odnotować to prezentacja autorki książki Przedsiębiorcze Państwo Mariana Mazzucato i podobno wybitna rozmowa Premiera Mateusza Morawieckiego z autorką. Piszę podobno, bo niestety na tej prezentacji nie mogłem być o czym później. Drugie wystąpienie to świetna analiza finansowania innowacji w krajach grupy wyszehradzkiej – poprowadził je Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys raport jest dostępny tutaj a czuwała nad nim znowu Eliza Kruczkowska – i znowu powstał świetny materiał. Trochę żałuję, że się nie dołożyłem swoimi spostrzeżeniami, cóż – może uda się w przyszłości. Materiał naprawdę znakomity – lektura obowiązkowa każdej osoby zajmujące się innowacjami – ja wysłałem już do całego zespołu od innowacji w ARP. Kolejne ważne – a nawet bardzo ważne wystąpienie to mowa Pani Susan Wojcicki, a może raczej Zuzanny Wójcickiej – prezes firmy Youtube, która przed przyjazdem na Służewiec, gdzie miał miejsce drugi dzień konferencji , odebrała swój polski paszport. Być na jednej sali z czterema premierami, ministrami i Panią Wójcicki to było naprawdę coś. Dziękuję.

A teraz spróbuję się wytłumaczyć dlaczego nie byłem na konferencji od początku – otóż dlatego, że w samym centrum Warszawy, w Pałacu Kultury odbywała się bardzo ważna impreza dla światowych start-upów – Wolves Summit 2017, na której to konferencji opowiadałem o tym dlaczego człowiek w takim wieku jak ja interesuje się startupami. I ta konferencja to trzecia z imprez – bardzo dobrych, na absolutnie światowym poziomie. Dziesiątki spotkań naszego zespołu i świetna organizacja to praca młodego małżeństwa z pomorza – Basi i Piotra Piasków. Jeżeli nie byliście jeszcze na Wolvesach to w nie przepuśćcie następnej edycji.

Na koniec wpisu chciałem napisać o rzeczach ważnych dla Biura Rozwoju Innowacji (w Agencji Rozwoju Przemysłu), którym zarządzam. W czwartek i piątek zeszłego tygodnia odbyło się szkolenie na temat zarządzania własnością intelektualną prowadzone przez zespół kancelarii LDS oraz firmy doradczej Crido. Projekt pilotażowy i bardzo udany w ramach Akademii Innowacji ARP, który nakreślili jeszcze moi poprzednicy, a moi współpracownicy dopracowali. Liczę, że kolejne edycje będą jeszcze lepsze. Całość szkolenia odbyła się we Wrocławiu w siedzibie firmy 3M. Duże wrażenie na uczestnikach zrobił Tomasz Duda – dyrektor R&D w 3M i jego wybitna prezentacja (czuję się zagrożony :)) oraz to jak 3M zarządza swoimi wynalazkami (wielkie podziękowania dla Bartłomieja Morzyckiego).

Kolejne rzeczy, którymi chciałbym się pochwalić to ARP Innovation Pitch – narzędzie do łączenia małych i dużych firm. Narzędzie jest banalnie proste – duża firma prezentuje obszary wyzwań w których szuka pomocy, a moi współpracownicy szukają firm, organizacji, naukowców, którzy mogą na te wyzwania odpowiedzieć. Aktualnie głosiliśmy dwie edycje – dla firm Ursus Bus oraz Synthos. Czytajcie i przesyłajcie: URSUS BUS i Synthos! Dziękuję za pracę przy wszystkim swojemu zespołowi – nie będę wszystkich tutaj wymieniał, bo byłaby to długa praca :).

Leave a Comment

Napisz do mnie

a ja odpiszę.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search